חיוך הוליוודי – כל אחד יכול

“חיוך יפה” במונחי האסתטיקה בימינו הוא חיוך המציג שתי שורות שיניים לבנות וישרות, היוצאות מתוך חניכיים ורודות, באורך המתאים לשפה, ללא מרווחים או צפיפויות.
אך בימינו “יפה” אינו מספיק, “בריא” חשוב לא פחות. דהיינו עלינו לספק חיוך יפה וטבעי, ללא פגיעה ברקמות השן והחניכיים. לשם כך עומדים לרשות הרופאים העוסקים ברפואת שיניים אסתטית מגוון אמצעים להשגת המטרה:
 
הלבנת שיניים שתי שיטות עיקריות להבהרת שיניים מקצועית מקובלות היום:
האחת, הבהרת שיניים במרפאה בלייזר/אור מקוטב בפגישה אחת. הטיפול מלווה במיגון הרקמות הרכות: חניכיים ושפתיים, על מנת למנוע מגע של מי החמצן ברקמות הרכות. ולאפשר לרופא השיניים להשתמש בבטחה בריכוז גבוה ביותר של מי חמצן: 35%.
השנייה, הלבנת שיניים באמצעות סדים אישיים בהם מניחים חומר הלבנה, בכמות מדודה. הסד ממקד את החומר לפני השן ומקטין את מגע מי החמצן עם החניכיים והשפתיים. בשיטה זו ניתן להשתמש בריכוז של 10-25% קרבמיד פראוקסיד. ההבהרה בשיטה זו מתרחשת בצורה הדרגתית במשך כשבועיים, שלושה, תלוי במידת ההבהרה הרצוייה. בטיפול נעשה ע”י המטופל, בבית. למיקסום התוצאה ניתן לשלב את שתי השיטות לקבלת Power Bleach.
 
הלבנה פנימית של שיניים לאחר טיפול שורש ש”השחירו”. ההלבנה נעשית בצורה הדרגתית ע”י החלפת החומר הפעיל, המונח בתוך השן, כל יומיים-שלושה עד לקבלת התוצאה הרצוייה.
במקרים בהם נשאר מספיק חומר שן בריא ואין חובה לבצע כתר, ניתן להלבין רק את הקטע שהשחיר בתוך השן ולשקם את השן בצורה אסתטית ע”י סתימה לבנה.
 
יישור שיניים בשיטות בלתי נראות. כאשר השיניים בריאות ויפות והבעיה האסתטית נובעת ממנח לקוי של השיניים, ליישור שיניים יתרון ע”פ האפשרויות האחרות בכך שאינו פוגע כלל בחומר שן בריא ובמקביל התוצאה המתקבלת הינה ל”כל החיים”. עד העשור האחרון נמנעו מבוגרים מיישור שיניים בגלל סירובם להופיע בציבור עם מכשירים מתכתיים בפה. כיום ישנן מס’ שיטות לבצע יישור שיניים בלתי נראה: החל מסמכים שקופים המודבקים על השיניים, דרך סמכים המודבקים בצד הלשון ועד לסדים שקופים. ואכן בשנים האחרונות עולה בהתמדה מספרם של המבוגרים העוברים טיפול של יישור שיניים.
 
ציפויי חרסינה הינן קליפות חרסינה מלאה דקיקות, ללא בסיס מתכתי, המודבקות על גבי השיניים הקדמיות, לאחר הסרה קלה של חומר שן.זהו טיפול שמרני ביותר. רופא השיניים משחיז כחצי מ”מ של חומר שן, בהתאם לקווי המתאר החדשים אליהם הוא שואף להגיע. ההשחזה נעשית רק מהצדדים החיצוני והעליון, הצדדים ה”נראים” של השן כך שהפגיעה בחומר שן בריא הינה מינימאלית ביותר.ציפוי החרסינה המודבק מכסה רק שניים מצידי השן הבריאה ובכך מתאפשרים המשך תחזוקה ומעקב רגילים, כמו בשן בריאה שלא עברה כל טיפול. בשימוש בציפויי החרסינה ניתן לשנות את צבע השן, להאריך שיניים שחוקות, לסגור מרווחים בין שיניים, ל”יישר” שיניים צפופות ועקומות וכל זאת ע”י בניית ציפויים בעוביים ואורכים שונים ומשחקי צבע. ניתן לבצע ציפוי חרסינה אחד או שניים ולהתאימם לצבע וצורת השיניים הסמוכות, או לבצע 6-8 ציפויים ולשנות צבע, מנח וצורה של קשת שיניים שלמה.
 
ציפויי בחומרים מרוכבים שהם החומרים המשמשים לביצוע סתימות לבנות. ניתן כיום להשלים ולתקן הפרעות קטנות בצורת ומנח השן, בעזרת חומרים מרוכבים, בטיפול אחד ופשוט, כמו ביצוע סתימה.
 
כתרי חרסינה אסתטיים ללא מתכת, המאפשרים ביצוע כתרים בשיניים לאחר טיפולי שורש, ללא מתכת הפוגעת בשקיפות הכתר ועלולה להראות כ”פס שחור” בקו החניכיים. קיימים כיום כתרים על בסיס זירקוניה או פרוסירה המעניקים רקע בצבע השן לחרסינה, ומאפשרים ביצוע כתרי חרסינה ברמת אסתטיקה מקסימאלית ללא ירידה בחוזק בכתר ובעמידותו לאורך השנים.
 
הסרת כתמים מהחניכיים “פילינג חניכיים” המלנין הוא רכיב מעניין של העור האנושי. במונחים פילוסופיים, אלו שסובלים מעודף מלנין רוצים להיפטר ממנו, ואלו שלא זכו בו כמהים אליו ומחפשים דרכים להשחים את עורם. כאשר מדובר על החניכיים, המלנין אינו אהוד מסיבה אסתטית אצל כל האוכלוסיות, משום שכולנו רוצים חניכיים בצבע ורוד אחיד. כתמים בגווני חום-שחור בד”כ, המופיעים בחניכיים באוכלוסיות מסוימות, אינם מהווים בעיה רפואית, אלא בעיה אסטטית בלבד, המודגשת באנשים להם קו חיוך גבוה, החושף חניכיים. במקרים אלו נכנס לתמונה הלייזר, המבצע פילינג עדין של החניכיים, בטיפול אחד קצר וקל. בניגוד לשיטה הקלאסית להסרת הכתמים שדרשה התערבות כירורגית מסיבית וסיכון לנסיגת חניכיים בעקבותיה, “פילינג החניכיים” אינו כרוך בהתערבות כירורגית ולכן אינו מלווה בסיכון לפגיעה בבריאות ושלמות החניכיים.
 
אז במה לבחור? ראשית יש להגדיר מטרה וציפיות ורק בהמשך להתאים את הטכניקה או שילוב השיטות המאפשר את השגת המטרה, בדרך הפשוטה ביותר.

וכמו שאמרו אבותינו “אם תרצו אין זו אגדה”