הדרכים לחיוך מושלם

רווח בין השיניים, שן שנסדקה או כתמים בחניכיים – לכל פגם אסתטי שגורם לכם להסתיר את החיוך יש טיפול, ולרוב הוא פשוט ממה שחושבים.

 

פגשנו את המומחים של מרפאות מדארט לשיחה על הבעיות הנפוצות ועל הפתרונות האסתטיים הקיימים:

 

בדיוק כמו שפלסטיקה ובוטוקס היו בעבר נחלת הסלבריטאים והיום הם נחלת הכלל, כך גם חיוך הוליוודי, חיוך עם שיניים לבנות וישרות, זמין ופשוט להשגה לכל אחת ואחד.

ד”ר ודנאי: “כדי ששן עם ציפוי חרסינה תיראה טבעית חייבים ליצור ציפויים דקיקים, כדי שהשיניים לא יבליטו; להשתמש במשחקי צבע, כדי שהשן תיראה טבעית; לעבוד על החזרי האור ועוד. ציפוי חרסינה עבה ומט ניראה לא טבעי ועלול לשנות את מבנה הפנים”.

ד”ר גלית כהן: “היום אפשר לסלק כתמים מולדים מהחניכיים בעזרת ‘פילינג חניכיים’ עדין בלייזר. טיפול זה אורך כשעה, אינו מחייב הרדמה מקומית ואינו מלווה בכאבים”.

ד”ר וינשטיין: “תותבות שאינן ממוקמות נכון גורמות ל’שקיעת שפתיים’, הגוררת אחריה מכלול שינויים במבנה הפנים ויוצרות מראה ‘זקן’. תופעות כגון: קמטים בשפה עליונה ובצדי הפה, שינוי זוויות הפה, שפתיים דקות ושקועות והבלטה של האף ושל הסנטר, עקב תותבות, לא יפתרו ע”י טיפולים פלסטיים ואסתטיים. רק שיקום השיניים והחזרתן למיקומן המקורי יפתור את הבעיה”.

שיניים צהובות-אפורות משוות לפנים מראה זקן חיוור ולא בריא. בהלבנתן אנחנו בעצם מזיזים אחורה את מחוגי הזמן ומשיבים לפנים מראה צעיר ובריא כפי שהיה לנו פעם.

למעבר לגלריית תמונות לפני ואחר טיפולים

טיפ : בקשו מהרופא המטפל שיסביר לכם את כל השיטות הקיימות לציפוי השן , מהם היתרונות והחסרונות של כל שיטה. בקשו לראות עבודות ותמונות “לפני ואחרי” של הרופא המטפל, כי באסתטיקה של השיניים הניסיון קובע המון!

את מה שבהוליווד יודעים כבר מזמן, בארץ מתחילים להבין רק בשנים האחרונות – חיוך נהדר הוא המפתח לרושם טוב ולמראה בריא וקורן.

אין כמעט שחקן קולנוע או טלוויזיה שלא שיפץ את שיניו בדרך כלשהי, בין שמדובר בתיקון רווחים באמצעות יישור שיניים או בציפויי חרסינה ובין שמדובר בהלבנה שנועדה לשוות לחיוך מראה זוהר יותר.

אסתטיקת הפה אינה מפלה בין נשים וגברים, ויעידו על כך קת’רין זטה ג’ונס, טום קרוז, ג’ורג’ קלוני וניקול קידמן. אנחנו לא תמיד מודעים לתהליך ולכך שהכוכב קיבל עזרה בהשגת החיוך שלו, אבל זו למעשה רק הוכחה לאיכות הטיפול.

ואם אתם לא מאמינים לנו, חפשו באינטרנט תמונות “לפני ואחרי” שלהם. התוצאות ידהימו אתכם.

אבל זה לא רק בהוליווד.
בדיוק כמו שפלסטיקה ובוטוקס היו בעבר נחלת הסלבריטאים והם היום נחלת הכלל, כך גם חיוך הוליוודי, חיוך עם שיניים לבנות וישרות, נמצא היום במרחק נגיעה.

אז מה הן האפשרויות העומדות בפני מי שהחיוך שלו לא מוצא חן בעיניו? פנינו למומחים של מרפאות השיניים של מדארט כדי לשמוע על מגוון הטיפולים ולהבין מה מתאים למי.

ד”ר גלית כהן מציינת שבשנים האחרונות אנחנו רואים כל שנה עלייה של כ-5% בכמות טיפולי האסתטיקה של השיניים. מגמה זו מתיישבת עם מגמה שהתחילה לפני כשני עשורים בארצות הברית ובעיקר בהוליווד.

“מטרת הטיפולים הנפוצים היא לתקן פגמים בנראות השיניים והחניכיים. הטכנולוגיה החדישה ופיתוח שיטות טיפול מתקדמות מאפשרים לנו להגיע לתוצאות טבעיות ומושלמות מבחינה אסתטית תוך כדי שמירה על בריאות השן. כשפציינטים מגיעים אלינו למדארט אנחנו מקשיבים להם ומבינים מה הגורם שמפריע להם יותר מכול, ומציעים סט פתרונות מתאים. בבחירה של הטיפול חשוב שהרופא המטפל יהיה בעל ניסיון בטיפולים מסוג זה”.
 

ציפויים דקיקים שמכסים הכול

“ציפויי החרסינה מאפשרים לרופא השיניים לשנות את צבע, צורת ומנח השיניים הנדרשות על מנת לקבל חיוך מושלם”, מספר ד”ר גדי ודנאי.

“ציפויי החרסינה – ובהם וינירים, למינט ולומיניר ¬– הם קליפות חרסינה דקיקות, ללא בסיס מתכת.

הם מודבקים על גבי השיניים הקדמיות לאחר הסרה קלה של חומר שן או ללא הסרת רקמת שן כלל, ולכן הטיפול שמרני כל כך והפגיעה בשן הבריאה מינימלית. יש כמה סוגים של ציפויי חרסינה, והבחירה בסוג הציפוי ואם יש צורך להשחיז את השן או לא נעשית בכל מקרה לגופו.

הדמיון והקרבה בין סוגי הציפויים אכן יוצרים לעתים חוסר הבנה, ועלולים לגרום למטופל לבחור באפשרות המתאימה לו פחות, מהסיבות הלא נכונות. לשם השוואה, עובי מינימלי של ציפויי חרסינה קלאסיים הוא 0.5 מ”מ, ועובי ציפוי חרסינה ללא השחזה (כמו לומינירס) הוא 0.2–0.3 מ”מ. ציפויים דקים כל כך מאפשרים לרופא השיניים להכין למטופל ציפויי חרסינה ללא צורך בהשחזת השיניים וללא צורך בהרדמה מקומית, והטיפול בדרך כלל הפיך, בניגוד לציפוי חרסינה, שבהם השן הושחזה ומחייבת שיקום.

הבדל נוסף הוא שבעבודה עם ציפויי חרסינה יש צורך בשחזורי מעבר, ציפויים זמניים, ובעבודה עם לומינירס אין בהם צורך, והבדל אחרון שאציין הוא שציפויי חרסינה מאפשרים שינויים משמעותיים בצורה ובמנח של השיניים המטופלות ואפשר לבצעם על שיניים בודדות, ואילו לומינירס מתאימים בעיקר לקשת שיניים ישרה יחסית ויש לבצעם על כל קשת השיניים.

יש הבדלים נוספים, ולכן התהליך הנכון הוא פגישת ייעוץ עם רופא שיניים העוסק באסתטיקה דנטלית ושקלול כל הצרכים והרצונות של המטופל. חשיבות ניסיון הרופא בטיפולים אסתטיים הוא בבחירת הפתרון המתאים ביותר לכל מטופל”.
 

אילו בעיות הציפויים פותרים?

“בעזרת ציפויי חרסינה אפשר לשנות את צבע השן ולקבל שן בהירה בהתאם לצבעים ולשקיפות של השיניים הסמוכות. הצבע יציב לאורך שנים ואינו משתנה בהשפעת קפה, תה סיגריות, יין ועוד.
אפשר לבצע ציפוי חרסינה אחד או שניים ולהתאימם לצבע השיניים הסמוכות, או לבצע שישה עד שמונה ציפויים ולשנות צבע וצורה של קשת שיניים שלמה. נוסף על כך, אפשר להאריך שיניים שחוקות, לתקן שברים בשיניים, לסגור מרווחים בין שיניים ו’ליישר’ שיניים צפופות ועקומות באמצעות משחקי צבע ובניית ציפויים השונים בעובי ובאורך.

כל אלה הם דברים שמפריעים לאנשים רבים, והיום עם הטכנולוגיות שיש לנו הפתרון זמין ונגיש לכולם.

כדי לקבל תוצאה אסתטית מושלמת חייבים ליצור ציפויים דקיקים, על מנת לא להבליט את השיניים יתר על המידה; להשתמש במשחקי צבע בכל שן, על מנת לקבל שן שתיראה טבעית; לעבוד על החזרי האור של החרסינה; וכד’. ציפוי חרסינה עבה ומט עלול לשנות את כל מבנה הפנים. הניסיון והמקצועיות הם תנאי מפתח להצלחה”.
 

אילו עוד אפשרויות קיימות לטיפול בפגמים?

“אפשר לצפות שיניים גם במרפאה, בחומרים ממשפחת החומרים המרוכבים (קומפוזיטים, בונדינג), משפחת החומרים המשמשים לביצוע סתימות לבנות.

בעזרת קומפוזיטים אפשר לקבל מיד שינוי בצבע, בצורה ובמנח השיניים, בדומה לשינוי המתקבל בשימוש בציפויי חרסינה”.

במה הם בעצם שונים מציפויי חרסינה? החומרים המרוכבים ייתנו פתרון מיידי, בפגישה אחת. אך יש לזכור שעמידות החומר לשינויי צבע ולשברים נמוכה מזו של חרסינה.

אורך חיי השחזורים קצר יותר והשינוי ידרוש יותר תחזוקה לאורך שנים.

עלות ציפויי חרסינה גבוהה יותר מעלות ציפויי קומפוזיט, אך במקביל עמידותם היא לשנים רבות”.
 

ואם יש לי רק פגם קטן בשן, אז אני אשתמש בציפוי חרסינה?

“אפשר, אך בדרך כלל עבור שינוי קטן אפשר להשתמש בקומפוזיט. קומפוזיט, שנקרא גם ‘סתימה לבנה’, באמת משמש לרוב לשינוי קל וחלקי בצבע השן או לשינויים נקודתיים אחרים.

היתרונות שלו הם שהתוצאה היא מיידית ומתבצעת בפגישה אחת עם הרופא, הוא אינו מחייב השחזה של השן, אפשר לתקן ולחדש אותו והוא גם זול יותר מחרסינה.

עם זאת, חרסינה תיראה טבעית יותר והיא לא משנה את צבעה. כאמור, כל מטופל והצרכים שלו, וחשוב להתאים את הטיפול אינדיווידואלית כדי ששביעות הרצון מהתוצאה תהיה מלאה”.