Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

תותבות

 תותבות

 
תותבות חלקיות ושלמות, בשיטות המאפשרות שיקום ע”י תותבת עם או בלי ווי מתכת נראים לעין. התותבות מבוצעות תוך שימת דגש אסתטי מיוחד על תמיכה נכונה לשפתיים וללחיים. תותבות בעמדה שגוייה גורמות לאבדן גובה אנכי “שקיעת שפתיים” הגוררת אחריה מכלול של שינויים במבנה הפנים: – קמטים בשפה עליונה, בדומה ל”קמטי עישון”.

– הדגשת והעמקת קמטי ההבעה בצידי הפה.
– שינוי זוויות הפה. זוויות הפה נוטות כלפי מטה במקום כלפי מעלה.
– שפתיים דקות יותר ושקועות פנימה לתוך חלל הפה.
– הבלטה יחסית של האף והסנטר. בולט במיוחד בפרופיל, אף בולט ונוטה מטה, סנטר בולט ונוטה מעלה. פרופיל “זקן”.

אדם לא מקצועי יתקשה להבין את פשר המראה ה”זקן” ועוד יותר יתקשה להבין שהפיתרון טמון בשיקום של השיניים והחזרתן למיקומן המקורי, תוך תיקון אובדן המימד האנכי, דהיינו החזרת הגובה שאבד לקדמותו.
פתרונות המנסים לטפל ישירות בבעיית השפה והקמטים, כמו הזרקת חומרי מילוי, הדגשת ועיבוי שפתיים או ניתוחי פלסטי של אף/סנטר, גם אם יתנו פתרון זמני לבעיה, לא יעצרו את תהליך “ההזדקנות המואץ” של הפנים, שכן הגורם לכך לא טופל.
הטיפול הראשון הינו תותבות נכונות (עם או בלי שתלים, כל מקרה לגופו) המחזירות את הגובה לפנים ואת התמיכה לשפתיים וללחי.

תותבות נתמכות שתלים

 
תותבות חלקיות או שלמות, הנתמכות ע”י שתלים לקבלת יציבות מוחלטת של התותבת
 

תותבות חלקיות

 
במקרים בהם חסרות רק חלק מהשיניים ניתן להשלים משנן חלקי על ידי תותבות חלקיות. תותבות העשויות ממגוון חומרים בהתאם למקרה, לצורך ולאורך הזמן בו נדרשות התותבות לתפקד.
 
תותבות חלקיות מאקריל עם ווי מתכת מכופפים
תותבות אלו משמשות בדרך כלל כתותבות מעבר, תותבות מיידיות לאחר עקירות, המוחלפות לאחר מספר חדשים בתותבת חזקה יותר או בשיקום אחר כמו שיקום על גבי שתלים. חסרונן העיקרי של תותבות אלו הוא החומר. אקריל הוא חומר חלש יחסית ושביר ולכן התותבת עבה וגסה, יחסית לאפשרויות האחרות ועם זאת נוטה להשבר בקלות יחסית. יתרונן של תותבות אלו הוא שוב החומר. אקריל הינו חומר המאפשר תיקון והתאמה פשוטים ומהירים במרפאה או במעבדה ולכן תותבת זו משמשת כתותבת מעבר בתקופות החלמה מעקירות או כירורגיה בהן יש שינויים רבים בצורת הרקמה
  • תותבות חלקיות מוולפלסט הן תותבות חלקיות מחומר גמיש יותר, נעים יותר למטופל, אסתטי יותר ופחות שביר. חסרונו היחיד של הוולפלסט הוא שאינו ניתן להתאמה במרפאה. לצרף תמונות ״תותבת חלקית מוולפלסט״ ו״פליפר וולפלאסט״
תותבות חלקיות מויטליום. תותבות קבועות הבנויות על שלד ויטליום . התותבת המתקבלת חזקה מאד ועם זאת דקה ונוחה יחסית למטופל.

תותבות נתמכות שתלים

 
תותבות חלקיות או שלמות, הנתמכות ע”י שתלים לקבלת יציבות מוחלטת של התותבת ולאחריה הפנייה לתותבות על גבי שתלים בדף ״שיקום על גבי שתלים”

שיקום הפה שיקום ע”ג שתלים

 
שתל מתוכנן כתחליף דומה ככל האפשר לשן הטבעית. השתל משחזר את שורש השן הממוקם בתוך עצם הלסת, הכתר משחזר את כותרת השן והמבנה מחבר בינהם.
שיקום ע”ג שתלים מאפשר השלמת שיניים חסרות בצורה יציבה וקבועה ללא השענות על שיניים סמוכות, שיוותרו בריאות ולא יושחזו ויפגעו ע”מ להשלים שן חסרה. סוג השיקום ע”ג שתלים מותאם לצרכי המטופל.
 
במקרה של חסר שן בודדת, ניתן לשקם את השן, באמצעות שתל, במקום לבצע גשר קונבנציונאלי הנשען על שתי שיניים סמוכות שהושחזו או במקום תותבת נשלפת.
ניתן לשקם מס’ שיניים חסרות ברצף, ע”י גשר הנשען על שתלים (במקום תותבת חלקית נשלפת , או גשר ארוך על שיניים סמוכות – גשר ארוך הוא בעל יציבות מופחתת).
ניתן לשקם לסת שלמה מחוסרת שיניים בעזרת גשרי חרסינה הנתמכים על שתלים (במקום לשקם על ידי תותבת שלמה).
שיקום פה על גבי שתלים
 
 
שיקום על גבי שתלים מחזיר תפקוד מלא, עם כוחות לעיסה ואסתטיקה מושלמים. השתל מחליף למעשה את שורש השן הטבעית והכתר את כותרת השן הטבעית
 

תותבות ע”ג שתלים

 
תותבות נשענות על חניכיים, רקמה שאינה מיועדת באופן ביולוגי לעמוד בכוחות לעיסה. התוצאה הישירה הינה פצעי לחץ, ניידות של התותבת, וירידה ביעילות הלעיסה. כיום בעידן השתלים, ניתן לתמוך ולייצב תותבות חלקיות או שלמות תוך שימוש בשניים עד שישה שתלים. התוצאה המתקבלת היא תותבת בעלת יציבות מלאה בכל תנועות ותפקודי הלסת ואסתטיקה מלאה, ללא ווים. בהתאם למספר השתלים ניתן גם להקטין את גודל התותבת, לוותר על כיסוי החיך ולדקק את הכיסוי על החניכיים. התוצאה האסתטית המתקבלת דומה ביותר לשיניים הטבעיות במראה ובתפקוד.
שיקום על גבי שתלים מחזיר תפקוד מלא, עם כוחות לעיסה ואסתטיקה מושלמים. השתל מחליף למעשה את שורש השן הטבעית והכתר את כותרת השן הטבעית.
 

סד לילה

 
30% מהמבוגרים שוחקים שיניים, בעיקר בלילה. השחיקה גורמת נזק כפול. נזק לשיניים ונזק למפרקי הלסת ולשרירי הלעיסה, העלול להתבטא בכאבי ראש – מיגרנה הנזק לשיניים מתבטא בשחיקה איטית של השיניים, הגורמת לקיצור השיניים ובהמשך אבדן גובה וורטיקאלי – אבדן גובה בשליש התחתון של הפנים, עם כל המשמעויות האסתטיות הנובעות מכך.

הידוק שיניים בזמן השינה הוא תופעה נורמאלית בד”כ. אולם לעיתים מדובר על הידוק שיניים בעוצמה מוגזמת, או בזוית לא נכונה של הלסת, ואלו עלולים לגרום לכאבי ראש כרוניים, מגרנה וכאבים באזור מפרק הלסת.

הידוק שיניים בזמן השינה הוא תופעה נורמאלית בד”כ. אולם לעיתים מדובר על הידוק שיניים בעוצמה מוגזמת, או בזוית לא נכונה של הלסת, ואלו עלולים לגרום לכאבי ראש כרוניים, מגרנה וכאבים באזור מפרק הלסת.