Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

טיפול שיניים בהרדמה מלאה

טיפול שיניים בהרדמה מלאה הוא הליך בו המטופל מורדם ורופאי השיניים מבצעים טיפול שיניים. סוג זה של הליך עשוי להיות נחוץ עבור אנשים הסובלים מחרדה דנטלית חמורה או שנמצאים בסיכון גבוה לסיבוכים מכיוון שיש להם מצבים רפואיים מסוימים.

רופא השיניים עשוי להשתמש גם בחומר הרדמה מקומית לפי הצורך, על מנת להקטין כאב לאחר הטיפול.

הצורך בטיפול שיניים בהרדמה מלאה משתנה מאדם לאדם ותלוי בגורמים רבים כגון גיל, היסטוריה רפואית, בריאות השיניים וכו’.

מי זקוק לטיפול שיניים בהרדמה מלאה?

#1 אלרגיה לחומרי אלחוש מקומי – ישנם מטופלים להם אלרגיה לחלק מחומרי ההרדמה ובעיקר לחומר המשמר שבמוצר.

#2 מטופל הסובל מחרדת טיפולי שיניים קיצונית – חרדה דנטלית היא בעיה שכיחה עמה מתמודדים מטופלים רבים. חלק מהגורמים לחרדה דנטלית כוללים: פחד מכאב, פחד מהלא נודע ופחד מרופא השיניים. התסמינים השכיחים ביותר הם רעידות בידיים, דפיקות לב מואצות, הזעה ותחושת עילפון. חשוב להבין שאין פתרון אחד שמתאים לכל המטופלים הסובלים מחרדה דנטלית ושלכל מטופל יש את מערך הפחדים והטריגרים הייחודיים לו שניתן לטפל בהם בטכניקות שונות.

#3 רפלקס הקאה לא מוגבר– רפלקס ההקאה שונה מאדם לאדם. ישנם מטופלים הסובלים מרפלקס הקאה שלא מאפשר טיפול בעומק הפה או לא מאפשר טיפול שיניים בכלל.

רפלקס הקאה לא נשלט יכול להיות תגובה לגירוי שממריץ את המערכת הוסטיבולרית בטיפולי שיניים, זה יכול לקרות כאשר המטופל נחשף למראות, ריחות או טעמים שאינם נעימים לו. בנוסף, כאשר אנשים מקיאים בתגובה לגירויים בטיפולי שיניים, זה עשוי להיות רפלקס מותנה מחוויות טיפול טראומטית קודמת.

#4 מטופלים אשר צריכים לעבור ניתוח מורכב – מטופלים העוברים ניתוחי שיניים מורכבים זקוקים לעיתים להרדמה מלאה בשל היקף הפרוצדורה. הסיבה לכך היא שהניתוח יכול להיות די כואב ועשוי להימשך מספר שעות או על ידי מספר רופאים בו זמנית.

כפי שבכירורגיה כללית ניתן טכנית לבצע את מרבית הניתוחים ללא הרדמה כללית, אך הרוב מבוצע בהרדמה כללית, כך בטיפולי שיניים בהם נחוצה כירורגיה מסיבית.

#5 מקרים בהם הרדמה מקומית לא עובדת, או שמשפיעה לא טוב על המטופל.

הרדמה מקומית לא תמיד עובדת במקרים מסוימים. אם לאדם יש מצב המשפיע על קצות העצבים שלו, מטופלשעבר ניתוחים קודמים באותו אזור והעצבים נפגעו.

#6 חוסר שת”פ – ישנם מטופלים עם מגבלה קוגניטיבית או רגשית שלא מאפשרת שיתוף פעולה בישיבה על כיסא דנטלי וביצוע טיפולים. אך עדין כמובן זקוקים לטיפול שיניים. לעיתים הצורך הדנטלי אף גדול יותר במטופלים אלו, שכן אין שת”פ טוב דיו גם לצחצוח שיניים והיגיינה אוראלית.

חומרי הרדמה כללית לטיפולי שיניים

חומרי הרדמה כללית לטיפולי שיניים הם תרופות החוסמות את העברת תחושות הכאב למוח. הם משמשים למטרות שונות בזמן טיפול שיניים בהרדמה.

חומרי הרדמה פועלים על ידי קשירה הפיכה לאתרים ספציפיים בתאי העצב של הגוף וחוסמים את העברת הדחפים החשמליים מהתאים הללו למוח. אתרים אלו ידועים כקולטנים.

ישנם שני סוגים של קולטנים שעליהם פועלים חומרי הרדמה: תעלות יונים וקולטנים צמודים לחלבון G. תעלות יונים נמצאות בתוך הממברנות של נוירונים, תאי שריר ותאים מעוררים אחרים, בעוד שניתן למצוא קולטנים מצמודים לחלבון G על פני השטח של סוגי תאים שונים. כאשר מולקולות הרדמה נקשרות לקולטנים הללו, הן משנות את האופן שבו יונים זורמים לתוך התאים או יוצאים מהם. שינוי זה בזרימת היונים מוביל לשינויים בפעילות העצבית המעכבת את תחושות הכאב.

ניתן ליישם חומר הרדמה בדרכים שונות: דרך הפה (בצורת כדורים או סירופ), מקומית (על העור או הריריות), בהזרקה לווריד או בהנשמה דרך צינור הנשמה (טובוס).

סוגים של חומרי הרדמה לשיניים

ניתן לתת חומר הרדמה דנטלי במספר דרכים, בהתאם לצרכי הליך השיניים. זה יכול להינתן באמצעות ג’לים מקומיים או זריקות, או בשאיפה דרך מסכה.

הרדמה של החניכיים עם חומר מאלחש – הרדמה מקומית בעזרת חומר מאלחש בדך כלל מתבצעת על ידי מריחה על ריריות הפה והיא מאפשרת אלחוש קל של החניכיים. לעיתים משמשת לאלחוש לפני הרדמה מקומית בזריקה.

הרדמה אזורית של השיניים עם חומרי הרדמה מקומית – סוג נפוץ של שיכוך כאבים באזור עבור הליכים דנטליים. טכניקה זו משתמשת בהרדמה מקומית כדי לבטל את הכאב/התחושה בשיניים/בחניכיים. רופא השיניים יזריק את התרופה לחלל קטן בחלק האחורי של הפה או ליד המקום שבו השיניים שלך מעוגנות לעצם הלסת.

הרדמה מלאה (כללית) ברפואת שיניים – הרדמה מסוג זה מאפשרת למטופל “לישון” במהלך ההליך ולא לחוש דבר. הרדמה כללית בד”כ תתחיל על ידי הזרקת חומר לוריד או מסכת גז. ותמשיך על ידי שילוב של חומרי הרדמה לוריד ולצינור ההנשמה.

היתרונות של הרדמה כללית לשיניים הם בכך שהיא מאפשרת למטופלים שלא מסוגלים לעבור טיפול שיניים בהרדמה מקומית לנוח ולהירגע, דבר המועיל לאנשים הסובלים מחרדה ופחד מטיפולי שיניים, ומעניק הגנה מפני כאב ואי נוחות במהלך ההליך.

החסרונות של הרדמה כללית הם שקיימים סיכונים מסוימים בשימוש בהרדמה מסוג זה, כגון בחילות והקאות, סחרחורת, כאבי ראש, חוסר תיאבון, יובש בפה או גירוי בגרון – אך לרוב תופעות הלוואי חולפות כעבור מספר שעות.

אילו טיפולי שיניים ניתן לעבור תחת הרדמה מלאה?

 למעשה כל טיפול שיניים יכול להתבצע גם תחת הרדמה מלאה.

להלן מספר טיפולי שיניים נפוצים שניתן לעבור בהרדמה מלאה:

השתלת שיניים בהרדמה מלאה

השתלת שיניים ובניית עצם/הרמת סינוס היא פעולה של בניית/השלמת עצם חסרה וקיבוע שתלים דנטליים להחלפת שיניים חסרות. השתלים הם מבנים מלאכותיים המושתלים בעצם הלסת. כשהניתוח נעשה בהרדמה מלאה הוא בדרך כלל אורך כמספר שעות. ניתן לבצע את כל או רוב השתלים ותוספות העצם בהרדמה אחת. תלוי כמובן במקרה. במידה ואין די עצם לשתלים, יהיה צורך בטיפול שני.

שיקום פה בהרדמה מלאה

שיקום הפה בהרדמה כללית לשיניים הוא הליך בו המטופל עובר הרדמה מלאה ורופא השיניים או מספר מומחים ברפואת שיניים מבצעים סדרה של הליכים להחזרת הפה של המטופל למצבו התקין. סתימות, טיפולי שורש, כתרים, עקירות, שתלים ועוד.

שיקום פה הוא טיפול שמותאם אישית לכל מטופל לפי צרכיו הדנטליים. זה יכול להיות טיפול אחד קצר ויכול להיות מספר טיפולים ארוכים.

היתרונות של הרדמה מלאה הם:

-נוחות: זוהי הסיבה הנפוצה ביותר לשימוש בהרדמה מלאה. מטופלים החוששים מטיפולי שיניים מסיבות שונות ומרגישים אי נוחות רבה בטיפול, מורדמים לפני הטיפול ואינם חשים כל כאב במהלך הניתוח.

-מניעת מודעות לניתוח: מטופלים רבים חוששים מפעולות שונות המבוצעות כחלק מטיפול שיניים, זריקה, קידוח, עקירה וכד’. בהיותם מורדמים בהרדמה כללית הם אינם מודעים לפרוצדורת וניתן לבצע את הטיפול הנדרש.

-הפחתת חרדה לפני ואחרי ניתוח. מטופלים הסובלים מחרדה דנטלית ומ”חרדת מזרקים” needle phobia, חווים ירידה ברמת החרדה והיענות לטיפול, כאשר הם יודעים שהטיפול יבוצע בהרדמה כללית והן לא יחושו ולא יהיו מודעים להליך.

-החלמה מהירה: הרדמה כללית לצורך טיפול שיניים אינה מצריכה אשפוז לאחר הניתוח. המטופלים מתעוררים מההרדמה, עוברים התאוששות מהירה ושהיה של עוד כשעתיים במחלקה ויכולים ללכת הביתה לאחר מספר שעות בלבד.

-בטיחות: חומרי הרדמה כללית לטיפולי שיניים בימינו הם חומרים בטוחים. בחדרי ניתוח מסודרים ישנה הקפדה על כל פרט בפרוטוקול ההרדמה ובאופן זה הפרוצדורה של הרדמה כללית בימינו בטוחה ביותר.

האם כואב לעשות טיפול שיניים בהרדמה מלאה?

טיפול שיניים ככלל אינו כואב, שכן באמצעות ההרדמה המקומית הקיימת כיום, הטיפול מבוצע כאשר המטופל אינו חש כאב. כל שכן כשמבוצע תחת הרדמה כללית.

מטופלים חוששים לעיתים שבשל היקף הטיפול הנרחב המבוצע תחת הרדמה כללית, הם יחוו כאבים עזים לאחר הטיפול. לא כך הדבר, גם לאחר טיפולים רבים ונרחבים עוצמת הכאב אינה בפרופורציה להיקף הטיפול. במהלך ההרדמה משתמשים בתרופות נוגדות כאב ונוגדות דלקת המקטינות את התפתחות הכאב הפוסט אופרטיבי (הכאב שאחרי הטיפול).

טיפול השתלת שתלים בהרדמה כללית

שתל שן הוא מכשיר קטן המונח בניתוח בעצם הלסת כדי להחליף שיניים חסרות. השתל יכול להיות עשוי מטיטניום, זהב או פורצלן. ההליך אורך בדרך כלל כשעתיים וניתן לעשות את תהליך השתלת השתלים בהרדמה כללית או בהרדמה מקומית. השתל יכוסה ברקמת חניכיים וירגיש כמו שן טבעית בקרוב. ייקח 6-12 חודשים עד שהעצם תתרפא במלואה סביב השתל ותהיה חזקה כמו השיניים האחרות שלך. ההליך בדרך כלל מוצלח ושיעור הצלחה גבוה.

לסיכום – אם אתם מעוניינים לעבור טיפולי שיניים בהרדמה, אנו במרפאות השיניים Medart כאן כדי לטפל ביסודיות ובמקצועיות בכל בעיות השיניים שלכם בעזרת צוות של רופאי שיניים ומומחים ברפואת שיניים והכל במקום אחד.
הטיפול מבוצע בחדרי ניתוח אמיתיים של המרכז הרפואי רמת אביב ולא על כיסא דנטלי במרפאת השיניים.
כפי שכירורג מנתח בחדר ניתוח ולא במרפאתו הפרטית, כך גם רופאי השיניים של Medart יבדקו את המטופל במרפאת השיניים, אך יבצעו את הניתוח בחדרי ניתוח מקצועיים של המרכז הרפואי רמת אביב.

טיפולי שיניים בהרדמה מלאה
שתלים בהרדמה מלאה
טיפול שיניים בהרדמה כללית
טיפול שיניים בהרדמה
השתלות בהרדמה מלאה
השתלות שיניים בהרדמה מלאה
הרדמה כללית שיניים
השתלת שיניים בהרדמה
הרדמה כללית לטיפולי שיניים
טיפולי שיניים בהרדמה כללית
הרדמה כללית לטיפולי שיניים
השתלת שיניים בהרדמה מלאה
שיקום פה בהרדמה
שיקום פה בהרדמה מלאה
טיפולי שיניים בהרדמה

טיפול בטשטוש / הרדמה או הרדמה מלאה, כללית מאפשר לרכז את כל טיפולי השיניים במהרה ולבצעם ע"י צוות רופאים ומומחים בפגישה אחת.

קרא עוד
השתלות שיניים

מדארט הינה רשת מרפאות רופאים ומומחים לרפואת שיניים ואסתטיקה דנטלית המתמחים בהשתלת שיניים במהרה ללא כאבים והשתלות שיניים.

קרא עוד
אסתטיקה דנטלית

אם אתם מעוניינים במראה פנים זוהר לחלוטין, שיעניק לכם חיוך יפה יותר והרבה יותר ביטחון עצמי, הצוות המקצועי של מדארט עומד לשירותכם.

קרא עוד
השתלת שיניים ללא ניתוח
שיקום הפה

כתרי חרסינה ללא בסיס מתכתי מאפשרים לרופא השיניים להגיע לרמת אסתטיקה גבוהה ביותר גם בעת ביצוע כתרים.

קרא עוד