Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility

הסרת כתמים מהחניכיים

שיטות להסרת פיגמנטציה מהחניכיים

 
כתמים כהים על החניכיים, פיגמנטציה, היפר פיגמנטציה, חניכיים “חומות”, “אפורות” הם כינויים שונים להצטברות רבה של מלנין בחניכיים.

המלנין הוא רכיב טבעי של העור האנושי. כמות המלנין קובעת את צבע העור, ככל שריכוז המלנין גבוה יותר העור כהה יותר. המצב זהה בחניכיים, אך במקרה זה, הפיגמנט אינו רצוי כלל. בניגוד למצב בעור, כולם רוצים חניכיים בצבע ורוד אחיד.

כתמים בגווני חום-שחור, המופיעים בחניכיים באוכלוסיות מסוימות, אינם מהווים בעיה רפואית כלשהיא, אך מהווים בעיה אסתטית, בעיקר באנשים להם קו חיוך גבוה, החושף חניכיים.

הסרת כתמים מהחניכיים

 
הופעת כתמים על החניכיים (פיגמנטציה) היא תוצאה של הצטברות מלנין הגורמת לחניכיים להראות שחורות במקום ורודות. עודף הפיגמנט אינו מצביע על מחלה או בעיות תפקוד כלשהן. הרצון להסיר את הכתמים נובע מסיבות אסתטיות והשאיפה לחניכיים ורודות המשפרות את מראה השיניים.
הגורם השכיח ביותר לתופעה הוא גנטיקה והיא נפוצה ביותר בקרב קבוצות אתניות אשר מוצאן, בין השאר, מאפריקה ומהמזרח הקרוב. תיתכן גם הכתמה בקרב מעשנים כיון שהניקוטין מגביר את הצטברות המלנין. כאשר מבצעים סתימות אמלגם ייתכן כי שאריות של החומר ״נודדות״ אל מתחת לחניכיים וגם הן גורמות להכתמה הידועה גם כ״קעקוע חניכיים״. גורם נוסף להכתמה יכול להיות תופעות לוואי של תרופות.
אחד הדברים החשובים אותם יש לבצע לפני הטיפול בהסרת הכתמים הוא בדיקה של מצב החניכיים ושלילת מחלת חניכיים וכיסים. במידה ויש בעיות חניכיים נדרש לטפל בהן לפני הסרת הכתמים.
השיטה הבטוחה והנוחה ביותר להסרת הכתמים היא בלייזר. הלייזר ״מאדה״ את השכבה הדקיקה העליונה של רקמת החניכיים ומונע את היווצרות המלנין מחדש. הרקמה החדשה שתיווצר תהיה, רב הסיכויים, ורודה. הטיפול בשיטה זאת אינו כואב כמו טיפול כירורגי וזמן ההחלמה קצר הרבה יותר
 

בטיחות בהבהרת כתמי חניכיים- דה פיגמנטציה

 
כתמי חומים בחניכיים מקורם ברוב המקרים הוא גנטי. אצל קבוצות אתניות מסוימות יש ייצור יתר של מלנין השוקע בחניכיים וגורם לכתמים חומים. גורמים נוספים יכולים להיות עישון, מחלות או תרופות הגורמים גם הם לתופעה.

לפני ביצוע הבהרת החניכיים יש להיבדק ע”י רופא השיניים כדי לקבוע שהחניכיים בריאות וניתן לבצע את הפעולה.

ההבהרה מתבצעת על ידי אידוי וקילוף של שכבת העור העליונה בעזרת לייזר והרס התאים המייצרים מלנין. הפעולה נעשית בהרדמה מקומית של חניכיים ויש לצפות אי נוחות בחניכיים אחרי ביצוע הפעולה. לפעמים יש לחזור על הפעולה כדי להסיר את הכתמים העמוקים יותר.

יש להימנע מעישון לפחות שבוע אחרי הפעולה, ויש לזכור שעישון עלול לגרום לחניכיים להתכהות מחדש.

מטופלים שצריכים להמנע מביצוע הבהרת כתמי חניכיים
 • מטופלים עם מחלת חניכיים
 • מטופלים הנוטלים מדללי דם
 • מטופלים עם עור חניכיים דק או שורשים קרובים לפני השטח (הפעולה עלולה לגרום לחשיפת השורשים)
 • צביעת חניכיים שמקורה במחלות שונות
 • כירורגיה – בניתוח הנחשב ניתוח חניכיים פלסטי למעשה, מקלפים את החניכיים עם חלק משכבת התת עור ע”מ להגיע לשכבה עמוקה יותר ללא מלנין. הכירורגיה נעשית בשיטות שונות (electrosurgery, cryosurgery, scalpel surgical thechnique). אחרי הריפוי, שאורך כשבוע עד שבועיים, מתקבלות חניכיים ורודות וללא כתמי פיגמנטציה.
 • שיטות כימיות שונות היו בשימוש בעבר, אך נחשבות היום כלא מקובלות מבחינה קלינית.
 • “פילינג חניכיים” בלייזר – כיום בעזרת קרן לייזר מסוג ארביום (Er-YAG), נאודיום (Nd-YAG) או CO2, ניתן לבצע פילינג עדין של החניכיים. במהלך טיפול קצר וקל, ניתן להסיר את כתמי הצבע המולדים מהחניכיים עד לקבלת גוון ורוד עדין המשתלב באופן טבעי עם צבען הלבן של השיניים. הטיפול אורך כשעה, תלוי בכמות הכתמים ועומקם, אינו מצריך הרדמה מקומית בד”כ ואינו מלווה בכאבים או בתופעות לוואי אחרות כגון נפיחות או דימום. בשבוע שלאחר הטיפול עלול המטופל/ת לחוש צריבה בחניכיים בעת אכילת מאכלים חמוצים או חריפים במיוחד. פילינג החניכיים מבוצע בפגישה אחת, לעיתים מלווה בתיקונים קטנים בפגישה שנייה. ניתן לבצע את הפילינג בלסת אחת או בשתיים, תלוי בצרכים האסתטיים של המטופל/ת.
 

יתרונות וחסרונות “פילינג חניכיים”

 

יתרונות “פילינג חניכיים” בלייזר

 
 • אין דימום (לעיתים יתכנו נקודות דמם קטנות שאינן מצריכות טיפול לעצירת דימום או תפר)
 • אין כאב פוסט אופרטיבי, אין כאב לאחר הטיפול. תתכן תחושת צריבה בחניכיים בעת אכילת מזון פיקנטי, או חמוץ.
 • הטיפול יעיל יותר משיטות כירורגיות שונות.
 • התוצאה מתקבלת מיידית וניתן מייד לדעת אם צריך עוד תיקונים או השלמות.
 

חסרונות “פילינג חניכיים” בלייזר

 
 • ריח של עור חרוך.
 • נאודיום ו- CO2 עלולים לגרום לחימום יתר של העצם בשימוש מוגזם. ארביום (Er-YAG) נחשב כיום לטיפול הבטוח ביותר והיעיל ביותר.

מהלך הטיפול

שלב ראשון הוא רישום ותיעוד המצב ההתחלתי, מיקום ועוצמת הכתמים.

במקרים בהם הכתמים קרובים מאד לשן, ניתן להגן על השן ע"י שכבה פלסטית שמוסרת בסוף הטיפול.

הטיפול אינו כואב, שכן מתרחש אידוי של השכבה החיצונית של העור. חיבור העור לתת עור אינו ישר הוא גלי ולכן יתכן שבנקודות מסויימות הקרן תגיע לשכבה התת עורית. הדבר יתבטא ברגישות קלה ולעיתים בהופעת נקודת דמם. ע"מ למנוע מצב של מטופל/ת הנמצאים בחרדה וציפייה לרגישות או כאב, אנו מורחים משחת הרדמה על החניכיים.

הרחקת השפתיים מהחניכיים מאפשרת שדה עבודה נקי ופתוח.

במהלך הטיפול מופעלת קרן לייזר על הכתמים, הגורמת לאידוי הרקמה (העור, שכבת החניכיים החיצונית) עד לשכבה פנימית יותר שם מצוי המלנים הגורם לצבע הכהה. אחרי שעוברים נקודה זו נעלם הכתם הכהה. האידוי מתבטא בריח חרוך. הפעלת הסקשן מקטינה את הריח.

הכתמים מוסרים אחד אחד, משך הטיפול תלוי במספר הכתמים ובעומקם.

לעיתים תתכן הופעת נקודות דמם קטנות על החניכיים באזורים בהם שכבת התת עור קרובה יותר לפני השטח החיצוניים. נקודות דמם אלו הן קטנטנות, הדימום נעצר מעצמו במהירות ואין צורך בתפרים או אמצעים אחרים לעצירת דימום

בסיום הטיפול החניכיים יהיו רגישות למזון חמוץ ופיקנטי למשך מספר ימים.

כשבוע לאחר הטיפול ישנו ריפוי מלא של החניכיים. והמראה חניכיים ורודות ובריאות.

האם הכתמים יחזרו? הפרמטרים לחזרת בעיית הפיגמנטציה תלויים בעוצמתה, גודלו של האזור הבעייתי ומשך הזמן שחלף מאז טיפול הדה-פיגמנטציה. ככל מקובל כיום לדבר על חזרה של 30% מהכתמים בתקופה של 5 שנים. כל הפרמטרים הללו נלקחים בחשבון לפני תחילת הטיפול. דה-פיגמנטציה, בסופו של דבר, היא שילוב של הצלחה אסתטית ועדינות כירורגית, וכאן חשיבותו של הטיפול בלייזר.