טיפול PRP לדלילות שיער

טיפול בפלזמה עשירת טסיות ופקטורי גידול (PRP / CGF) לשיקום שיער

טיפול PRP  לשיקום שיער, הינו הליך טיפולי (לא כירורגי) בו מרכיב מהדם עשיר בטסיות ופקטורי גדילה, מוזרק לאזורי הקרקפת בהם השיער דליל או דק ומעודד צמיחה מחודשת ומוגברת של שיער. הדם העצמי של המטופל הופך בעצם לתרופה מותאמת אישית. 

רופאים משתמשים בפלזמה עשירת טסיות כבר שנים רבות בתחומי רפואה שונים לזירוז ריפוי והורדת דלקת. ספורטאים רבים עוברים טיפולי PRP  לאחר פציעות.

שלבי טיפול PRP  לשיקום שיער

ההליך הוא תלת שלבי: דם ורידי נלקח מהמטופל, על ידי רופא מיומן.

הדם, עובר תהליך של הפרדה למרכיביו, במבחנות מיוחדות ומערכת צנטריפוגות ייעודית, המאפשרת הפרדה של שכבת פלזמה עשירה בטסיות. 

החלק המרוכז של פלזמה עשירת טסיות ופקטורי גדילה מוזרק מחדש לקרקפת, באזורים בהם השיער דליל או דק.

יש לחזור על התהליך 3-5 פעמים, בהפרשים של חודש – 3 חדשים, לפי הנחיות הרופא. כבר לאחר הטיפול הראשון ניתן לחוש בירידה משמעותית בנשירה, עיבוי השיער והצערתו. התוצאה המלאה נראית לאחר לפחות שישה חודשים. 

הטיפול מקבוצת הטיפולים האוטולוגים – דהינו שימוש בחומר הנלקח מהמטופל עצמו וניתן למטופל. על מנת לשמר את התוצאה יש לחזור לטיפולי תחזוקה בתדירות של פעם או פעמיים לשנה. הקצב והתדירות תלויים כמובן בראש ובראשונה בנקודת ההתחלה. ככל שמתחילים טיפול מוקדם יותר, התוצאות טובות יותר והתדירות צורך הטיפול נמוכה יותר. 

באותו טיפול ניתן להשתמש באותו מרכיב שהופק מן הדם לצורך טיפול אנטי אייג’ינג לפנים: הזרקת פקטורי גידול מרוכזים לעודד ייצור קולגן ואלסטין.  ואף הכנת קרם פנים אישי לשימוש ביתי.

איך להכין את עצמי לטיפול, על מנת לקבל תוצאות מיטביות?

  • חפיפת השיער בבקר הטיפול.
  • שתייה מרובה ביום שלפני הטיפול וביום הטיפול.
  • מומלץ להימנע משתיית אלכוהול ועישון כיממה לפני הטיפול.

הנחיות לאחר הטיפול

  • ניתן לשים קרח על האזור לאחר הטיפול.
  • מומלץ  לא השתמש בחומרים לטיפוח השיער וללא עיסוי של הקרקפת, למשך יומיים, נקודה חשובה לאיכות התוצאה.
  • יש להימנע מחפיפת השיער עם שמפו או שימוש בחומרים אחרים לטיפוח השיער למשך 3 ימים. ניתן לשטוף את השיער במים קרים / פושרים.
  • יש להימנע מעיסוי הקרקפת, גם בעת שטיפת השיער, ולסרק בעדינות את האזור למשך 3 ימים.
  • לא להשתמש במייבש שיער למשך 3 ימים.
  • זהירות משהיה בשמש בשלושת הימים לאחר הטיפול, יש להשתמש בכובע.
  • רצוי להימנע משתיית אלכוהול למשך כשבוע ימים לאחר הטיפול.

איך PRP  עובד?

פלזמה עשירת טסיות מופקת לאחר סירקוז הדם והפרדתו לשכבות. בין שכבת תאי הדם לשכבת הפלזמה נוצרת שכבה דקה של פלזמה עשירה בטסיות. 

הטסיות הן סוג של שברי תאים, בעלי תפקיד חשוב בהליך קרישת הדם. כחלק מתפקידן זה מכילות טסיות הדם מעל 30 סוגים שונים של פקטורי גדילה.

פקטורי גדילה הם מולקולות המשמשות כמתווכים המסמנים לתאים להיכנס לפעולה מואצת מסוג של גדילת התא, התחלקות התא, ריפוי, ייצור חומרים המיוצרים ע”י התא וכד… פקטורי הגדילה המצויים בפלזמה עשירת טסיות (PRP) עובדים במיוחד על תאים מזנכימאליים, תאי רקמת חיבור. זקיקי השיער הינם חלק מרקמת החיבור ומכאן היעלות הגבוהה של הטיפול בעידוד זקיקי השיער לפעילות מואצת.

באותו אופן פקטורי גידול אלו מעוררים תאי רקמת חיבור בעור להגברת ייצור קולגן ואלסטין ובכך לשפר את איכות עור הפנים. קמטים נוצרים בין היתר, על ידי ירידה באלסטיות של העור בשל ירידה בייצור סיבי קולגן ואלסטין.

למי מתאים הטיפול?

הטיפול מתאים למגוון רחב של בעיות שיער משום שמבצע עידוד של זקיקי השיער לפעולה. התוצאות הטובות ביותר הינן במקרים בהם הטיפול מתחיל באבדן שיער התחלתי :

מי שחש התחלת התקרחות או דילול שיער, בין אם מקומי או בכל הקרקפת.

מי שמאבחן נשירת שיער מוגברת: שיער רב על המברשת לאחר סירוק, שיער רב באמבטיה לאחר חפיפה, שיער על הכרית בבקר, על הרצפה באמבטיה. 

מי ששם לב שהשיער הפך לדליל יותר, בהשוואה לעבר.

למי הטיפול לא מתאים?

הטיפול לא מתאים למצבים של התקרחות מלאה, או אזורים של התקרחות מלאה, שכן המנגנון שמאחורי הטיפול הינו עידוד פעילות זקיקי השיער ולא השתלת זקיקי שיער.

טיפול PRP  משמש טיפול משלים להשתלת שיער.

סיבוכים וסיכונים

העובדה שהטיפול מתחיל בלקיחת דם והזרקות מעלה חששות בקרב חלק מהמטופלים. אך למעשה הטיפול בסף בטיחות גבוה מאד ואחוזי הצלחה, גבוהים יותר מאפשרויות אחרות.

נלקח דם ורידי, כמו בבדיקת דם פשוטה. רמת הכאב סובייקטיבית למטופל אך אינה שונה מכל בדיקת דם רגילה המתבצעת בקופת החולים.

ההזרקה לקרקפת / לעור הפנים נעשית עם מחט דקה ביותר (0.33ס”מ) ולעומק רדוד של הרקמה. המטרה הינה להגיע לתת עור לאזור בו נמצאים זקיקי השיער. ההזרקה מלווה בכאב קל בלבד ובד”כ אינה מצריכה כל אלחוש. למטופלים בעלי סף רגישות גבוהה במיוחד לכאב, ניתן לאלחש את האזור לפני הטיפול עם משחת אלחוש מרוכזת אך נדיר ביותר הצורך בשימוש זה.

שטף דם מקומי אלול להופיע, כמו לאחר כל הזרקה או לקיחת דם. אך חולף תוך מספר ימים. באזור הקרקפת אין לכך כל הפרעה אסתטית. 

בשל השימוש בדם עצמי אין כל סיכוי לתגובה אלרגית, רגישות ,דחייה של הטיפול או תופעות לוואי. (תופעות אלו עלולות להופיע במקרים של טיפולים אחרים עמו: טיפול תרופתי או משחות מקומיות לעידוד צמיחת שיער)